The Open Directory Project.

Directory of Hokej Resources

Home > World > Polski > Sport > Sporty zimowe > Łyżwiarstwo > Hokej

Hokej na lodzie, gra zespołowa rozgrywana na lodowisku pomiędzy dwiema drużynami. Celem gry jest wbicie kijem hokejowym kauczukowego krążka do bramki przeciwnika mającej wymiary 183x122 cm.
Zawodnicy poruszają się na łyżwach i są zabezpieczeni ochronnym sprzętem. Jedna drużyna składa się z 6 graczy aktualnie występujących na lodzie oraz kilkunastu rezerwowych (zmiany następują "w locie" lub w przerwach w grze).
Gra toczy się 60 minut czasu efektywnego (3 tercje po 20 minut). Lodowisko ma wymiary minimalne 56x26 m, maksymalne 61x31 m, w USA i Kanadzie lodowiska bywają mniejsze. Kolebką hokeja na lodzie jest Kanada, pierwszy mecz rozegrali w 1855 w Kingston żołnierze oddziału Królewsko-Kanadyjskich Strzelców.